Minął już rok od narodzin dziecka. Z każdym dniem coraz więcej umie, jest coraz bardziej aktywne i chętne do poznawania świata. Wciąż jest to również czas, w którym organizm malucha jest wyjątkowo wrażliwy i intensywnie się rozwija. Aby ten proces przebiegał prawidłowo, rodzice powinni zadbać o odpowiednią dietę dziecka, dopasowaną do jego potrzeb. Po 1. urodzinach nieodłącznym elementem jadłospisu juniora nadal powinno być mleko. To właśnie mleko i jego przetwory dostarczają m.in. wapń – składnik niezbędny do budowy kości. Jednak czy każde mleko będzie właściwym wyborem dla małego dziecka i odpowie na wielkie potrzeby małego brzuszka?
Mleczna droga
do jego diety pokarmów uzupełniających, jednak pokarm mamy nadal powinien być ważnym elementem jadłospisu. Około 7.-8. miesiąca życia dziecka jego menu można rozszerzyć o przetwory mleczne, tj. jogurty, twaróg czy kefiry.
Pamiętaj!
Junior to nie mały dorosły
Czy wiesz, że…
[1] W przeliczeniu na kg masy ciała, zgodnie z: Normy żywienia dla populacji Polski, pod red. M. Jarosz, IZZ, Warszawa 2017.
Mleko mleku nierówne…
[2] Weker H., Barańska M., Strucińska M., Poradnik żywienia dziecka w wieku od 1. do 3. roku życia, Instytut Matki i Dziecka, 2012.[3] Bebiko Junior 3 NutriFlor+, jak wszystkie inne mleka modyfikowane dla małych dzieci po 12. miesiącu życia na rynku polskim, zawiera wapń, żelazo, jod oraz witaminę D.[4] W przeliczeniu na kg masy ciała, zgodnie z: Normy żywienia dla populacji Polski, pod red. M. Jarosza, IZZ, Warszawa 2017.
Ważne informacje: Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz rekomendowane dla małych dzieci wraz z urozmaiconą dietą. Mleko matki zawiera składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.