Po 1. roku życia rozpoczyna się kolejny, ważny etap w życiu dziecka. Maluch rozwija się w szybkim tempie – zarówno pod względem fizycznym, jak i umysłowym. Wszystko to sprawia, że organizm potrzebuje więcej składników odżywczych niż niemowlę. Odpowiednio zbilansowana i różnorodna dieta to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie dziecka na kluczowe składniki odżywcze. Jak zadbać o odpowiednie żywienie roczniaka, aby wspierać jego prawidłowy rozwój? Podpowiadamy.
Na co wpływa prawidłowo zbilansowana dieta?
Rola mleka i produktów mlecznych w diecie roczniaka
Pamiętaj! Eksperci ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zalecają kontynuowanie karmienia piersią dziecka po 1. roku życia – pokarm mamy powinien być jedną z codziennych porcji mleka i przetworów mlecznych w diecie malucha nawet do jego 2. roku życia lub dłużej – tak długo, jak będzie chciała tego i mama, i dziecko. |
Wsparcie w zapobieganiu niedoborom żywieniowym
Bebilon 3 Advance PRONUTRA to przykład odżywczej formuły na bazie mleka, wzbogaconej w witaminy i składniki mineralne. Kompozycja dopasowana do potrzeb żywieniowych dzieci po 1. roku życia, która pomoże uzupełnić codzienną dietę dziecka w składniki ważne dla prawidłowego rozwoju. |
Jak sprawdzić, czy dziecko rozwija się prawidłowo?
- mogą sprawdzić, czy rozwój dziecka przebiega prawidłowo,
- mogą potwierdzić, że u dziecka nie występują wady mózgu, poznawcze czy zaburzenia wzroku lub słuchu,
- mają szansę na rozmowę z lekarzem na różne tematy, m.in. dotyczące diety.
Poszukujesz więcej wskazówek na temat komponowania diety i rozwoju dziecka po 1. roku życia? Znajdziesz je na www.BebiProgram.pl. Tam czekają na Ciebie również eksperci – lekarze i specjaliści – którzy podpowiedzą, w jaki sposób wspierać rozwój dziecka oraz zadbać o jego odpowiednie żywienie. |
Ważne informacje: Karmienie piersią wraz z urozmaiconą dietą jest rekomendowanym sposobem żywienia małych dzieci.
[1] Szacowane na podstawie: Jarosz M. (red.). Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, Państwowy Zakład Higieny, 2020.
[2] Szacowane na podstawie: Jarosz M. (red.). Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, Państwowy Zakład Higieny, 2020.
[3] Estymowane zapotrzebowanie na podstawie: Jarosz M. (red.). Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, Państwowy Zakład Higieny, 2020.
[4] Weker H. i wsp. Poradnik żywienia dziecka w wieku od 1. do 3. roku życia. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2020.
[5] Poradnik żywienia dziecka w wieku od 1. do 3. roku życia. Praktyczne zastosowanie norm i zaleceń żywieniowych pod red. H. Weker i wsp. Instytut Matki i Dziecka, 2020.
[6] Weker H., Rowicka G., Dyląg H., Barańska M., Strucińska M., Więch M., Poradnik żywienia dziecka w wieku od 1. do 3. roku życia. Praktyczne zastosowanie norm i zaleceń żywieniowych, Instytut Matki i Dziecka, 2020.
[7] Komentarz do artykułu Stosowanie mleka modyfikowanego dla młodszych dzieci, oprac. prof. Piotr Socha, STANDARDY MEDYCZNE/PEDIATRIA, 2022. T. 19.