Brzuszek niemowlęcia jest wyjątkowo wrażliwy w pierwszych miesiącach życia i dopiero przygotowuje się do pełnienia swoich funkcji. W tym okresie maluszek często mierzy się z problemami takimi jak kolka czy zaparcia, które mogą wynikać z niedojrzałości układu pokarmowego. Jak zadbać o komfort i prawidłową pracę brzuszka? Poznaj znaczenie diety i codziennej pielęgnacji dziecka na tym etapie rozwoju.
Wrażliwy brzuszek – co warto wiedzieć?
Kolka i zaparcia – jak pomóc maluszkowi?
- Poprzez delikatny masaż brzuszka. Ruchy zgodne z kierunkiem wskazówek zegara wspierają perystaltykę jelit.
- Wykonując ciepłe okłady. Umieszczenie ciepłej pieluszki tetrowej na brzuszku może działać kojąco.
- Karmiąc maluszka w spokojnej atmosferze. Unikanie hałasu i pośpiechu ułatwia dziecku jedzenie bez połykania nadmiaru powietrza.
- Zwiększając ilość płynów w diecie dziecka. Warto przy tym pamiętać, że u niemowląt karmionych wyłącznie piersią w pierwszych 6 miesiącach, nie zaleca się dodatkowego dopajania.
- Wykonując masaż brzuszka lub lekkie ćwiczenia. Unoszenie nóżek dziecka w pozycji leżącej, może poprawić perystaltykę jelit.
- Wprowadzając produkty będące źródłem błonnika, np. warzywa, owoce czy produkty zbożowe.
Pamiętaj! Na etapie rozszerzania diety warto sięgać po żywność przeznaczoną specjalnie dla niemowląt i małych dzieci, np. przeciery lub musy warzywne, owocowe czy kaszki. Takie produkty podlegają rygorystycznym przepisom prawa dotyczącym jakości i bezpieczeństwa. Wskazanie wieku, które widoczne jest na etykiecie, pomaga rodzicom wybrać produkt dopasowany do potrzeb i umiejętności dziecka na określonym etapie jego rozwoju. |
Kiedy skonsultować się z pediatrą?
Rola diety w rozwoju układu pokarmowego
Wsparcie, gdy karmienie piersią nie jest możliwe
- ALA (omega 3)* – niezbędnego do prawidłowego rozwoju mózgu i tkanki nerwowej,
- DHA (omega 3)* – wspierającego prawidłowy rozwój wzroku**,
- wapnia* i witaminy D* – niezbędnych dla prawidłowego rozwoju kości i zębów,
- żelaza* i jodu* – wspierających prawidłowy rozwój poznawczy.
Poszukujesz więcej informacji na temat wspierania brzuszka niemowlęcia? Znajdziesz je na stronie www.BebiKlub.pl. Tam czekają na Ciebie również eksperci, którzy dzięki swojemu doświadczeniu odpowiedzą na Twoje pytania i doradzą, jak żywić maluszka w trosce o jego delikatny brzuszek. |
* Zgodnie z przepisami prawa, tak jak wszystkie mleka następne.
** Korzystne działanie występuje, gdy wraz z urozmaiconą dietą dziecko spożywa 100 mg DHA dziennie.
Ważne informacje: Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz jest rekomendowane dla małych dzieci wraz z urozmaiconą dietą. Mleko matki zawiera składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.
[1] Dziekiewicz M., Rozwój układu pokarmowego w okresie 1000 pierwszych dni, BAZJ 2017/2.
[2] Dziekiewicz M., Rozwój układu pokarmowego w okresie 1000 pierwszych dni, BAZJ 2017/2.
[3] World Health Organization, Infant and young child feeding, 2009.
[4] Wśród mlek następnych Bebiko 2.