Dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania organizmu niemowlęcia niezbędne jest wsparcie poprzez dietę – dlatego tak istotne jest dostarczanie mu odpowiednich ilości składników odżywczych. Mleko mamy jest najlepszym pokarmem dla dziecka, ponieważ zawiera składniki pokarmowe potrzebne do jego harmonijnego rozwoju. Co zrobić, jeśli mama nie może karmić piersią? Jak wtedy zadbać o dietę niemowlęcia, aby wspierać prawidłowe kształtowanie się młodego organizmu?
Mleko mamy – po prostu najlepsze dla dziecka!
[1] Szajewska H., Horvath A., Poradnik żywienia niemowląt. Krok po kroku od narodzin do pierwszych urodzin, Medycyna Praktyczna, Kraków 2016.
Co robić, jeśli karmienie piersią nie jest możliwe?
- opryszczka brodawki piersiowej,
- zakażenie wirusem ludzkiej białaczki z komórek T,
- gruźlica w okresie prątkowania (po konsultacji z lekarzem karmienie piersią jest jednak możliwe już po 2 tygodniach leczenia)[2].
[2] Mikulska A., Szajewska H., Horvath A., Rachtan-Janicka J., Poradnik karmienia piersią według zaleceń Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2016.
- ostre choroby infekcyjne,
- wirusowe zapalenie wątroby typu B i C,
- zakażenie wirusem cytomegalii[3].
[3] Mikulska A., Szajewska H., Horvath A., Rachtan-Janicka J., Poradnik karmienia piersią według zaleceń Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2016.