Po skończeniu 12 miesięcy życia dziecko coraz chętniej poznaje świat, w tym także nowe smaki oraz potrawy. I choć dieta roczniaka jest już bogata w warzywa, owoce, mięso czy ryby oraz nabiał, należy cały czas mieć na uwadze, że junior to nie mały dorosły. Jego potrzeby nadal są inne niż mamy czy taty. Chociaż w diecie dziecka pojawiają się nowe produkty, warto pamiętać, by w codziennym jadłospisie znalazło się również stałe miejsce dla mleka i produktów mlecznych. To m.in. one dostarczają odpowiednich składników odżywczych, które wspierają prawidłowy rozwój i wzrost.
1000 pierwszych dni – dynamiczny czas dla młodego organizmu
Potrzeby małego brzuszka
Mleko krowie czy modyfikowane?
Ważne informacje: Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz rekomendowane dla małych dzieci wraz z urozmaiconą dietą. Mleko matki zawiera składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.
[1] Weker H., Barańska M., Strucińska M., Poradnik żywienia dziecka w wieku od 1. do 3. roku życia, Instytut Matki i Dziecka, 2012.
[2] W przeliczeniu na kg masy ciała, zgodnie z: Normy żywienia dla populacji Polski, pod red. M. Jarosza, IZZ, Warszawa 2017.
[3] Bebiko Junior 3 NutriFlor+, jak wszystkie inne mleka modyfikowane dla małych dzieci po 12. miesiącu życia na rynku polskim, zawiera wapń, żelazo, jod oraz witaminę D.
[4] W przeliczeniu na kg masy ciała, zgodnie z: Normy żywienia dla populacji Polski, pod red. M. Jarosza, IZZ, Warszawa 2017.
[5] Weker H., Barańska M., Strucińska M., Poradnik żywienia dziecka w wieku od 1. do 3. roku życia, Instytut Matki i Dziecka, 2012.