Narodziny dziecka to wyjątkowe i emocjonujące wydarzenie. Bez względu na to, jak odbywa się poród – drogami natury lub przez cesarskie cięcie – jego najważniejszym celem jest szczęśliwe sprowadzenie dziecka na świat. Od tego momentu istotne jest wspieranie harmonijnego rozwoju niemowlęcia, m.in. poprzez prawidłowy sposób żywienia. Jako ten najlepszy eksperci rekomendują wyłączne karmienie piersią przez 6 pierwszych miesięcy życia dziecka. Na ten temat pojawia się wiele nieprawdziwych i niesprawdzonych informacji, np. dotyczących laktacji po cesarskim cięciu, które mogą wzbudzać niepokój. W artykule przedstawiamy fakty i mity na temat karmienia piersią po cesarskim cięciu.
FAKT: karmienie piersią po cesarskim cięciu jest możliwe
To ciekawe! W czasie życia płodowego i po narodzinach w jelitach dziecka kształtuje się mikrobiota jelitowa[2]. To ogół mikroorganizmów, w tym bakterii, które tworzą złożony ekosystem. W trakcie porodu drogami natury dochodzi do pierwszego bezpośredniego kontaktu dziecka z mikrobiotą matki – pochodzącą zarówno z przewodu pokarmowego, jak i dróg rodnych. Stanowi ona główne źródło mikroorganizmów kolonizujących jelita nowo narodzonego dziecka[3], wśród których są m.in. bifidobakterie, jedne z pierwszych korzystnych bakterii zasiedlających przewód pokarmowy maluszka[4]. |
Warto wiedzieć, że w składzie mikrobioty jelitowej niemowląt karmionych piersią dominują bakterie z rodzaju Bifidobacterium[5] – te same, które kolonizują układ pokarmowy maluszka podczas porodu drogami natury. |
MIT: Po zażyciu leków przeciwbólowych nie można karmić piersią
FAKT: szybki kontakt z dzieckiem po cesarskim cięciu pozytywnie wpływa na laktację
MIT: po cesarskim cięciu laktację pobudzi tylko laktator
Co zrobić, gdy karmienie piersią nie jest możliwe?
Pamiętaj! Sposób porodu i karmienia niemowlęcia nie definiuje ani macierzyństwa, ani Ciebie jako mamy. Często początkowe przeciwności udaje się przezwyciężyć i warto to robić – przy wsparciu bliskich oraz ekspertów. Najważniejsze, aby dziecko prawidłowo się rozwijało, było zdrowe i bezpieczne, a Ty – jako mama – spokojna, szczęśliwa i otoczona troską najbliższych. Jeśli potrzebujesz wsparcia, na stronie BebiProgram.pl znajdziesz więcej porad i najważniejszych informacji na temat prawidłowego żywienia oraz wspierania rozwoju Twojego dziecka. Do Twojej dyspozycji są eksperci, którzy doradzą, w jaki sposób wspierać rozwój dziecka oraz zadbać o jego odpowiednie żywienie. |
Ważne informacje: Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz jest rekomendowane dla małych dzieci wraz z urozmaiconą dietą. Mleko matki zawiera wszystkie składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.
[1] West CE et al. (2015) J Allergy Clin Immunol 135:3-13.
[2] Yatsunenko T, Rey FE, Manary MJ, Trehan I, Dominguez-Bello MG, Contreras M, et al. Human gut microbiome viewed across age and geography. Nature. 2012;486:222–7.
[3] Collado MC et al. 2012. Microbial ecology and host-microbiota interactions during early life stages. Gyt Microbes; 3: 352-365.
[4] Harmsen HJ, Wildeboer-Veloo AC, Raangs GC, Wagendorp AA, Klijn N, Bindels JG, et al. Analysis of intestinal flora development in breast-fed and formula-fed infants by using molecular identification and detection methods. J Pediatr Gastroenterol Nutr. 2000;30:61–7.
[5] Solis G et al. Establishment and development of lactic acid bacteria and bifidobacterial in breastmilkand the infant gut. Anaerobe 2010; 16:307-310.
[6] World Health Organization, UNICEF Baby-friendly Hospital Initiative: Revised, Updated and Expanded for Integrated Care, 2009.
[7] Dotyczy badań na składnikach zawartych w formule.
[8] Zgodnie z przepisami prawa zawiera witaminy A, C, D, cynk, jod, wapń, magnez oraz DHA i ALA.