Produkty zbożowe to jedne z pierwszych – zaraz po warzywach i owocach – pokarmów, które uzupełniają dietę malucha. Dostarczają energię, a także ważne dla prawidłowego rozwoju składniki odżywcze. Ponadto to dzięki nim maluch poznaje posiłki o nowych konsystencjach. Aby dziecko chętnie zajadało się wartościowymi i różnorodnymi zbożami, warto proponować mu je już na etapie rozszerzania diety. Po jakie sięgać, aby były smaczne, ale przede wszystkim bezpieczne?
Zboża – cenny składnik diety
Bogactwo zbóż Węglowodany zawarte w zbożach dostarczają energię, która jest bardzo potrzebna intensywnie rozwijającemu się organizmowi małego dziecka – zarówno do wzrostu, nauki, jak i codziennych zabaw. Ponadto wprowadzanie zbóż do diety pomaga uzupełniać coraz większe zapotrzebowanie młodego organizmu na składniki odżywcze, takie jak witaminy z grupy B czy magnez i cynk[1]. |
Jakie produkty zbożowe dla malucha?
Na miarę potrzeb malucha
Kaszki BoboVita PORCJA ZBÓŻ – naturalnie, bez zbędnych dodatków
- biotynę dla prawidłowego metabolizmu energetycznego,
- wapń dla prawidłowego wzrostu i rozwoju kości u dzieci,
- jod dla wsparcia rozwoju poznawczego,
- żelazo i witaminę C dla prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego.
Czy wiesz że?
BoboVita PORCJA ZBÓŻ delikatna mleczna owsianka z ryżem jagoda jeżyna truskawka po 6. miesiącu życia
BoboVita PORCJA ZBÓŻ delikatna mleczna owsianka z ryżem malina banan po 6. miesiącu życia
BoboVita PORCJA ZBÓŻ delikatna mleczna owsianka z ryżem mango marakuja banan po 8. miesiącu życia
* Witamina A, D, tiamina oraz wapń wymagane przepisami prawa w kaszkach mlecznych.
Ważne informacje: Zaleca się kontynuację karmienia piersią podczas wprowadzania pokarmów uzupełniających. Karmienie piersią powinno trwać tak długo, jak jest to pożądane przez matkę i dziecko. Karmienie piersią jest najlepsze dla dziecka.
[1] Szajewska H. i wsp., Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci , Standardy Medyczne /Pediatria 2021, T. 18.
[2] „Raport: bezpieczeństwo żywności a potrzeby żywieniowe niemowląt i małych dzieci”. Pod redakcją: prof. dr hab. n. med. Piotra Sochy oraz dr hab. inż. Anny Harton, 2022 RAPORT Bezpieczeństwo żywności, a potrzeby żywieniowe niemowląt i małych dzieci (1000dni.pl) Dokument ten stanowi kompendium wiedzy na temat wpływu bezpieczeństwa żywności na stan zdrowia dziecka teraz i w przyszłości.