Przyjście dziecka na świat to wyjątkowe i niezwykle radosne wydarzenie. Czasem jednak szczęście mamy i taty miesza się z niepewnością i strachem związanymi z opieką nad maluszkiem. Młodzi rodzice, mając świadomość odpowiedzialności, jaka na nich spoczywa, mogą mieć wiele pytań i wątpliwości dotyczących m.in. żywienia dziecka. Tym bardziej, że jest ono ważne dla harmonijnego rozwoju niemowlęcia. Prawidłowa dieta zapewnienia młodemu organizmowi odpowiednią ilość składników odżywczych, w tym witamin i składników mineralnych, dzięki czemu wspiera jego prawidłowy wzrost. Katarzyna Rabenda, ekspertka BebiKlub.pl odpowiada na 4 najczęściej zadawane przez rodziców pytania związane z żywieniem niemowlęcia.
Jak długo powinno się karmić niemowlę piersią?
Jaki produkt wybrać, kiedy karmienie piersią nie jest możliwe?
Kiedy i jak rozpocząć rozszerzanie diety?
Dlaczego dieta niemowlęcia powinna być zbilansowana?
To ciekawe! Odpowiedni sposób żywienia niemowlęcia jest bardzo ważny dla jego prawidłowego rozwoju. Warto wiedzieć, że od właściwego funkcjonowania małego brzuszka zależy m.in. nastrój dziecka. To właśnie w jelitach produkowane jest 95% serotoniny, czyli hormonu szczęścia[11]. Chcesz wiedzieć więcej? Wiele cennych informacji i porad ekspertów w zakresie prawidłowego żywienia niemowląt znajdziesz na www.BebiKlub.pl. |
Ważne informacje: Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz jest rekomendowane dla małych dzieci wraz z urozmaiconą dietą. Mleko matki zawiera wszystkie składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.
[1] World Health Organization, Infant and young child feeding, 2009.
[2] Wyniki dotyczą mam dzieci w wieku 0-36 miesięcy oraz kobiet w pierwszej ciąży. Badanie przeprowadzone dla programu edukacyjnego „1000 pierwszych dni dla zdrowia” na grupie 3461 mam i kobiet w ciąży w 2020 roku.
[3] Zgodnie z przepisami prawa mleka następne nie zawierają konserwantów i barwników.
[4] Zgodnie z przepisami prawa, tak jak inne mleka następne.
[5] Bebiko 2, tak jak inne mleka następne, zawiera wymagane przepisami prawa witaminy i składniki mineralne oraz inne składniki odżywcze.
[6] Zgodnie z przepisami prawa wszystkie mleka następne nie zawierają konserwantów i barwników.
[7] Na podstawie opinii 93% mam z grupy 426, które testowały Bebiko 2 NUTRIflor Expert na platformie trnd.pl w dniach 16.07-29.07.2021.
[8] Szajewska H. i wsp. Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci , Standardy Medyczne/Pediatria 2021, T. 18.
[9] Fewtrell M, Bronsky J, Campoy C i wsp. Complementary Feeding: A Position Paper by the European Society for Paediatric Gastroenterology, Hepatology, and Nutrition (ESPGHAN) Committee on Nutrition. J Pediatr Gastroenterol Nutr 2017; 64:119-132.
[10] Szajewska H. i wsp. Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci , Standardy Medyczne/Pediatria 2021, T. 18.
[11] Enders G. Historia wewnętrzna. Jelita – najbardziej fascynujący organ naszego ciała, Warszawa, 2015.