Święta Bożego Narodzenia to moment spotkań z bliskimi. Rodzina dużo czasu spędza przy stole, na którym – przede wszystkim w wigilijny wieczór – można znaleźć wiele tradycyjnych pyszności. Nie wszystkie świąteczne dania są jednak odpowiednie dla dziecka po 1. roku życia, ponieważ brzuszek roczniaka wciąż jest delikatny i wrażliwy. Mimo dużego zainteresowania potrawami spożywanymi przez mamę i tatę, maluch nie jest jeszcze gotowy na posiłki dorosłych. Co zatem można podać dziecku z wigilijnego stołu? Podpowiadamy!
Duże potrzeby małego brzuszka
Czy wiesz, że… dziecko, które ukończyło 1. rok życia, ma znacznie mniejszy żołądek niż osoba dorosła, ale jednocześnie większe zapotrzebowanie na niektóre składniki odżywcze? Roczne dziecko potrzebuje nawet do 6 razy więcej pewnych składników odżywczych niż starsi członkowie rodziny (w przeliczeniu na kilogram masy ciała). To 6 razy więcej witaminy D i 4 razy więcej wapnia, jodu oraz żelaza, a także 3 razy więcej witamin A i C[3]. Specjaliści podkreślają, że wiele dzieci w tym wieku nie spożywa wraz z dietą wystarczającej ilości m.in. witaminy D oraz jodu[4]. Dostarczenie młodemu organizmowi tak wielu ważnych składników odżywczych jest więc wyjątkowo ważnym, a jednocześnie wymagającym zadaniem dla rodziców. |
Świąteczne menu dla malucha
Jak przygotować sernik dla juniora?
- 500 g półtłustego twarogu,
- 180 ml (ok. ¾ szklanki) odżywczej formuły na bazie mleka Bebiko Junior 3 NUTRIflor Expert przygotowanej zgodnie z opisem na opakowaniu,
- 5 g (łyżeczka) agar-agar,
- 100 ml (10 łyżek) przegotowanej gorącej wody,
- 15 g (1,5 łyżki) miodu,
- 150 g (3 garście) borówek.
- 140 g (3 garście) daktyli,
- 100 ml (10 łyżek) przegotowanej ciepłej wody,
- 80 g (8 łyżek) płatków owsianych błyskawicznych,
- 1,5 łyżeczki ciemnego kakao bez cukru,
- 1,5 łyżki masła.
To warto wiedzieć
- 89% dziennego zapotrzebowania na witaminę D,
- 74% dziennego zapotrzebowania na żelazo,
- 71% dziennego zapotrzebowania na wapń i jod[6].
Sprawdź! Więcej ciekawych (nie tylko świątecznych!) przepisów na dania dla roczniaka można znaleźć w najnowszym ebooku „Pysznie i wartościowo. Poznaj tajniki żywienia rocznego dziecka”. Na stronie BebiKlub.pl do dyspozycji rodziców są również ekspertki z Serwisu Konsumenckiego. Dzięki swojemu doświadczeniu i wiedzy doradzą oraz odpowiedzą na pytania związane m.in. z prawidłowym żywieniem małego dziecka. |
Ważne informacje: Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz jest rekomendowane dla małych dzieci wraz z urozmaiconą dietą. Mleko matki zawiera składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.
[1] https://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2019/K_106_19.PDF
[2] Poradnik żywienia dziecka w wieku od 1. do 3. roku życia. Praktyczne zastosowanie norm i zaleceń żywieniowych pod red. H. Weker i wsp. Instytut Matki i Dziecka, 2020.
[3] W przeliczeniu na kg masy ciała zgodnie z: Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie pod red. M. Jarosz i in. NIZP-PZH, 2020.
[4] Komentarz do artykułu Stosowanie mleka modyfikowanego dla młodszych dzieci, oprac. prof. Piotr Socha, STANDARDY MEDYCZNE/PEDIATRIA, 2022/T19.
[5] World Health Organization, Infant and young child feeding, 2009.