Dieta roczniaka jest już urozmaicona, jednak nie może w niej zabraknąć miejsca dla jednego, bardzo ważnego składnika. Chodzi o mleko, będące bogatym źródłem ważnych składników odżywczych, których dziecko potrzebuje nawet kilka razy więcej niż dorosły. Czy wiesz, jakich?
Dlaczego mleko jest nadal ważne w diecie?
PRAWDA CZY FAŁSZ? Po skończeniu roczku dziecko potrzebuje coraz mniej składników odżywczych. FAŁSZ. Aby prawidłowo się rozwijać i uczyć się nowych umiejętności, małe dziecko nadal potrzebuje odpowiednio zbilansowanej diety i dostarczanych z nią wielu składników odżywczych. Choć jego brzuszek jest malutki, potrzebuje aż 6 razy więcej witaminy D i 4 razy więcej żelaza oraz wapnia niż osoba dorosła[3]– taki niewielki, a tak wiele potrzebuje! |
Mleko mamy, mleko krowie czy modyfikowane?
Czy znasz… …Modelowy talerz żywieniowy, opracowany przez Instytut Matki i Dziecka? Pokazuje on, ile porcji konkretnych produktów powinno się znaleźć w codziennym jadłospisie dziecka w wieku 1-3 lat. Zgodnie z opracowanym przez Instytut Matki i Dziecka Modelowym talerzem żywieniowym w codziennym menu dziecka po 1. roku życia powinny być obecne 2 porcje mleka w tym również mleko modyfikowane oraz 1 porcja produktów mlecznych takich jak sery czy jogurty[8]. |
[1] Weker H., Barańska M., Strucińska M., Poradnik żywienia dziecka w wieku od 1. do 3. roku życia, Instytut Matki i Dziecka, 2012.[2] Mikulska A., Szajewska H., Horvath A., Rachtan-Janicka J., Poradnik karmienia piersią według zaleceń Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2016. [3] W przeliczeniu na kg masy ciała, zgodnie z: Normy żywienia dla populacji Polski, pod red. M. Jarosz, IŻŻ, Warszawa 2017. [4] Szajewska H., Horvath A., Poradnik żywienia niemowląt. Krok po kroku od narodzin do pierwszych urodzin, Medycyna Praktyczna, Kraków 2016.[5] Szajewska H., Horvath A., Poradnik żywienia niemowląt. Krok po kroku od narodzin do pierwszych urodzin, Medycyna Praktyczna, Kraków 2016.[6] Bebiko Junior 3 NUTRIflor Expert, jak wszystkie inne mleka modyfikowane dla małych dzieci po 12. miesiącu życia na rynku polskim, zawiera wapń, żelazo, jod oraz witaminę D.[7] Zgodnie z: Normy żywienia dla populacji Polski, pod red. M. Jarosza, IZZ, Warszawa 2017. [8] Weker H., Barańska M., Strucińska M., Poradnik żywienia dziecka w wieku od 1. do 3. roku życia, Instytut Matki i Dziecka, 2012.
Ważne informacje: Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz jest rekomendowane dla małych dzieci wraz z urozmaiconą dietą. Mleko matki zawiera składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.