Kolacja to ważny posiłek w codziennej diecie niemowlęcia, a później małego dziecka. Prawidłowo skomponowana dostarczy maluszkowi potrzebne składniki odżywcze. Dlaczego kolacja odgrywa istotną rolę w jadłospisie niemowlęcia i na co zwracać uwagę podczas jej komponowania? Na te pytania odpowiada dr n. med. Magdalena Wołoszko, pediatra, ekspert BoboVita.
Mleko mamy to najlepszy pokarm dla niemowlęcia, w pełni dostosowany do jego wyjątkowych potrzeb w pierwszych 6 miesiącach życia. Zgodnie z zaleceniami ESPGHAN (z ang. Europejskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci) oraz EFSA (z ang. Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności) wprowadzanie produktów uzupełniających należy rozpocząć po ukończeniu przez dziecko 17. tygodnia życia, ale nie później niż 26. tygodnia życia [1]. Właśnie w tym czasie maluszek jest już gotowy na nowe smaki i konsystencje, sygnalizując zainteresowanie jedzeniem, łyżeczką czy bacznie obserwując jedzące osoby z najbliższego otoczenia. Komponowanie prawidłowego jadłospisu niemowlęcia może budzić wątpliwości wśród opiekunów, którzy poszukują dla swoich pociech produktów wartościowych, zapewniających energię i uczucie sytości, a jednocześnie nie obciążających delikatnego układu pokarmowego dziecka. Właściwe i różnorodne odżywianie w początkowym okresie życia dziecka ma niezwykle istotne znaczenie, ponieważ wspiera optymalny rozwój dziecka oraz ochronę przed nadmiarem lub niedoborem niezbędnych składników pokarmowych. Podczas rozszerzania diety optymalne dobranie składników zapewnia właściwy stan odżywienia oraz rozwój młodego organizmu.
Dlaczego kolacja to kluczowy posiłek dla niemowlęcia?
Kolacja to ważny posiłek w ciągu dnia, który powinien stanowić cenne źródło białka, witamin i składników mineralnych. Prawidłowo skomponowana zaspokoi potrzeby energetyczne i odżywcze oraz ograniczy konieczność budzenia się maluszka z powodu głodu. Organizm nawet podczas snu potrzebuje energii do kluczowych procesów. W trakcie snu do krwioobiegu wydzielany jest hormon wzrostu, a mózg nieustannie pracuje, przetwarzając wrażenia i umiejętności zdobyte w ciągu dnia. Warto jednak pamiętać, że zbyt duża, ciężkostrawna kolacja może obciążyć układ pokarmowy i tym samym zaburzyć prawidłowy przebieg snu. Ta zawierająca znaczną ilość węglowodanów – pochodzących np. ze zbóż – nie obciąży żołądka, a jednocześnie będzie stanowić sycący posiłek na dobry sen maluszka. Przykładem takiego posiłku są odpowiedniej jakości kaszki zbożowe, które dzięki swoim wartościom odżywczym będą wsparciem dla delikatnego układu pokarmowego dziecka.
Smaczna i bezpieczna kolacja
Troska o niemowlę w okresie 1000 pierwszych dni jego życia – przejawiająca się również w sposobie żywienia dziecka – ma kluczowe znaczenie dla jego prawidłowego rozwoju i harmonijnego funkcjonowania. Niewielkich rozmiarów organizm, z niewykształconym w pełni układem pokarmowym i odpornościowym, jest dużo bardziej wrażliwy na działanie czynników zewnętrznych, w tym również spożywanej żywności. To czas, w którym rodzice powinni zwracać szczególną uwagę na jakość posiłków podawanych maluszkowi. Mleczne kaszki przeznaczone specjalnie dla najmłodszych (ze wskazaniem wieku na opakowaniu) zawierają różnorodne zboża, spełniające wyjątkowo restrykcyjne normy jakościowe, oraz są dostępne w wielu pysznych smakach. Taka kompozycja idealnie urozmaici jadłospis maluszka, a jednocześnie będzie stanowić posiłek dostosowany do jego wyjątkowych potrzeb. Ponadto zgodnie z obowiązującym prawem kaszki dla niemowląt i małych dzieci to produkty o odpowiednio zbilansowanym składzie, nie zawierające barwników i wzmacniaczy smaku. Wybierając kaszkę ze wskazaniem wieku na opakowaniu na ostatni posiłek w ciągu dnia dla niemowlęcia rodzic ma pewność, że podaje mu to, co odpowiednie dla wieku i potrzeb dziecka.
[1] Szajewska, Hanna, et al. Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Pediatria 11.3 (2014): 321-338.