Okres świąteczny jest niezwykły pod wieloma względami. Magiczna atmosfera, pierwsza gwiazdka, prezenty i stół suto zastawiony smakowitymi potrawami. Przygotowując wigilijne dania, warto jednak pamiętać o najmłodszych członkach rodziny. Ich potrzeby żywieniowe zdecydowanie różnią się od potrzeb rodziców czy starszego rodzeństwa. Czy zatem smażony karp, kapusta z grzybami lub makowiec to odpowiednie posiłki dla niemowlęcia? Na co zwrócić uwagę podczas świątecznego ucztowania z maluchem? Wątpliwości w tym zakresie rozwiewa dr n. med. Magdalena Wołoszko, pediatra, ekspert współpracujący z BoboVita.
Świąteczne potrawy a potrzeby niemowlęcia
Pamiętaj Zgodnie z rekomendacjami ekspertów ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) okres wyłącznego karmienia piersią powinien trwać przez 6 pierwszych miesięcy życia dziecka. Po tym etapie przychodzi czas stopniowego rozszerzania jadłospisu o różnorodne posiłki stałe i jeśli karmienie piersią nie jest możliwe, włączenie mleka następnego. Wprowadzanie do diety nowych smaków powinno następować zgodnie ze schematem żywienia niemowląt oraz uwzględniać etap rozwoju i aktualne kompetencje dziecka. Ważne miejsce w codziennym menu odgrywa wtedy żywność przeznaczona specjalnie dla niemowląt i małych dzieci. |
Posiłki na miarę potrzeb malucha
To ważne Niemowlęta i małe dzieci nie powinny spożywać tradycyjnych wigilijnych potraw, takich jak kapusta z grzybami, smażona ryba, makowiec czy korzenny kompot. Natomiast produkty przeznaczone specjalnie dla najmłodszych zostały skomponowane tak, aby zarówno ich skład, jak i konsystencja dopasowane były do wieku i etapu rozwoju dziecka. |
Posiłki dla najmłodszych na świątecznym stole
Ważne informacje: Zaleca się kontynuację karmienia piersią podczas wprowadzania pokarmów uzupełniających. Karmienie piersią powinno trwać tak długo, jak jest to pożądane przez matkę i dziecko. Karmienie piersią jest najlepsze dla dziecka.
[1] „Raport: bezpieczeństwo żywności a potrzeby żywieniowe niemowląt i małych dzieci”. Pod redakcją: prof. dr hab. n. med. Piotra Sochy oraz dr hab. inż. Anny Harton, 2022 RAPORT Bezpieczeństwo żywności, a potrzeby żywieniowe niemowląt i małych dzieci (1000dni.pl). Dokument ten stanowi kompendium wiedzy na temat wpływu bezpieczeństwa żywności na stan zdrowia dziecka teraz i w przyszłości.